Békási kert
Alapítás éve: 2013
Cím: Budapest III. kerület Békásmegyer, Juhász Gyula – Királyok útja
Megrendelő: Budapest III. kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata,
Tervező: Corvimus Egyetem Tájépítészeti Kar
Építésztervező: Gergely Antal
Tájépítész tervezők: Hutter Dóra, Baji Hajnalka, Reith Anita
Dendrológiai szakértő: Szabó Krisztina
Kivitelező: Green Art Kft.
Alapterület: 1005 m²
Egyéni művelésű terület: 195 m²
Közös művelésű terület: 63 m²
Közösségi tér: 241 m²
Ágyások száma: 27
Ágyások mérete: 7 m²
Öntözés: Fúrt kút
Komposztálás: Van
Külső közösségi tér: Van
Támogatók:
Adrékó Kinstellar Ügyvédi Iroda
A közösségi kert tervezését, a Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítész Karán a Kert- és Szabadtértervezési Tanszék mesterszakos hallgatóival és vezető tanáraival, kurzushét keretében végeztük el. A tervezési folyamat során a hallgatók koncepcióterveket készítettek a leendő kertre, amely terveket mind a kertközösség, mind az önkormányzat véleményezett. A beérkezett javaslatok alapján a tanszék elkészítette a Békási Kert végleges terveit.
Részlet a műleírásból: “A kert az azt körülvevő park szerves részét képezi, kiemelt minőségben, de a kialakult struktúrába illeszkedve díszítő eleme lesz az önkormányzati zöldterületnek. A terv igyekszik megőrizni a kertben a nagyarányú zöldfelületet, jellemző a többszintes növénytelepítés, a fakéreg apríték és a gyep, burkolt felület csak a központi közösségi térnél jelenik meg. A tervezett esőtető alatt, és az alátámasztásánál elhelyezett szerszámtároló épület körül kialakuló burkolt terület a nyári konyhák világát idéző szabadtéri főzések és egyéb közösségi programok színtere lehet, melyet kiegészít a mellette elterülő fákkal árnyalt gyepes tér. A kert további díszét a termesztő felületek, és az azokat befogadó ültető ládák adják, melyek 27 családnak biztosítanak kertészkedési lehetőséget. A tervezett területet ugyan körbe kell keríteni, de a változatos növénytömegek oldják a kerítésekre jellemző monoton jelleget, és a drasztikus elválasztó hatást, hiszen cél a parkkal való szoros integráció. Az így elhelyezett közös művelésű területek a termesztési funkción túl a díszítésben is szerepet játszanak, így kialakulhat a kerület egyik zöldterületén egy magas esztétikai minőséget hordozó közparki elem. A kivitelezés későbbi ütemében kialakítandóak a közösségi kert körül pihenő felületek, padokkal kísért sétány, méltó teret biztosítva az itt kialakuló közösségi életnek.”
A tervezési héten részt vettek:
Oktatók: Gergely Antal, Balogh Péter István, Szabó Krisztina, Hutter Dóra
Hallgatók: Baji Hajnalka, Reith Anita, Fekete Orsolya, Orosz Ádám, Sipos Andrea, Kerekes Bence, Kétszeri Ádám, Zsigmond György